IERARHIA ROCOR-V

IERARHIA ROCOR-V

Patriarhul Tihon

Mitropolitul Antonie (Khrapovitsky)

Sfântul Sinod al ROCOR-ului, întrunit în anul 1923, la alegerea Mitropolitului Antonie, primul Întâistătător al Bisericii noastre

Patriarhul Tihon şi Mitropolitul Petru

Mitropoliţii Bisericii Ortoxoxe Ruse din Diaspora

Mitropolitul Antonie Khrapovitsky

(17 Martie 1863 – 10 August 1936)

Mitropolitul Anastasie Gribanovsky
(6 August 1873 – 9 Mai 1965).

Mitropolitul Filaret Voznesensky

(22 Martie 1903 – 21 Noiembrie 1985)

Mitropolitul Vitalie Ustinov

(18 Martie 1910 – 25 Septembrie 2006)

*  *  *  *

Arhiepiscop Victor Pivovarov

(8 Februarie 1937 – Многая лета!)


%d blogeri au apreciat asta: